Kofila
Tmou
Osud
Krtčí norou
Ostatní hry
Fotky


O5 - Jak nám osud opět nepřál


Před hrou

  Celkem rychle jsme se dohodli, že ze silného bloku her Matrix-Osud, které si každoročně koncem března konkurují v kalendáři šifrovaček stihneme jen jednu. Jsme konzervativní, na Osudu jsme dvakrát byli, šifry vždy byly svou náročností "tak akorát" takže nebyl důvod, proč to nezkusit Opět. No a taky nám jarní Zlínsko připadá, jako po čertech malebnější kraj než jarní Horní Měcholupy.
  Bohužel již začátkem týdne je jasné, že půjdeme jen ve čtyřech - Gotiho koleno stávkuje (náš pokročilý věk si holt vybírá svou daň).


V pátek před začátkem

  Ve dvě nasedáme na auto Pavlina kolegy z práce a jedem. Před Zlínem tradiční dopravní zácpa, k úpadku morálky přispívá, že jedeme asi půl hodiny v závěsu za autem fy "Pilsner Urquel" což někteří z nás v tom horku rozdýchávají opravdu těžce.
  Pavlin kolega jel jak drak a na startovním hřišti jsme jako jedni z prvních krátce před čtvrtou. Zaujímáme výhodnou pozici na jakémsi smeťáku pod chatkou a kocháme se pocitem, že aspoň jednou jsme pěkně na čele. Protože máme čas, tak přemýšlíme, k čemu je lano a bavíme se o článku o Brazilském knězi (že by orgové pronikli až na idnes nepředpokládáme). Pak už jen stříháme pexeso a čekáme na úvodní hvizd.
  Některé pokřiky vtipné, jiné trapné, jak už to tak chodí.


1. Pexeso 17:10-17:25

  Volíme komoditu Hnědý čaj a rozbíháme se do všech stran. Volných čajů ubíhá, ale stále se na periferiích vyskytují málo akční týmy, které čaji disponují. Poslední čaje měním už přes tři prostředníky, takže si připadám jak správný vekslák. Za poslední čaj nabídneme 6 zbylých kartiček a můžeme jít (nakonec jich máme dokonce 33)


2. Hrad 17:32-18:19

  Po pěti minutách koukání do šifry usuzujeme, že na hrad přece jen budem muset dojít. Princip je jasný, ještě to vyřešit, vyrábíme identickou kopii ať se rychlost znásobí. Samozřejmě, začínáme s nejtěžším, tím prvním, které nakonec jediné odolá. Nicméně …ravní hřiště je celkem průkazné.


3. Dopravní hřiště 18:31-18:39

  (Dozvídáme se že jsme 23, což potěší. Křižovatky jsou jasné, zase se o pár míst posouváme nahoru.


4. Tesco 18:52-22:25

  Konec všem nadějím na pěkné umístění. Analogie k testu je jasná - 3 špatné souhvězdí, co jediné existuje - kružítko. Rýsujeme kružnice kde se dá. Přiřazujeme písmena dle vzdálenosti; dělíme objekty podle reálnosti i podle magnitudy, vše kombinujeme. Centrální hvězda na kraji hadice, je přece tak jasný střed, že to nemůže být náhoda. Hodina úsilí a nic. V osm jedu pro nápovědu, o půl desáté jsem zpět. Podruhé překreslujeme na fólii - ale stále nic. Hledáme ve vesmírném atlase v knižním oddělení analogická místa, bez úspěchu. Soustředíme se na stejné (galaxie, planety, souhvězdí) i na vybočující objekty (proč zelený obr a HDS) až krátce po desáté zapadnou náhodou na fólii galaxie k nákupním centrům a můžeme pokračovat.
  Tato šifra nám přišla hodně těžká, plno trojských koní, které nemají žádný smysl - a hlavně pak kružítko jednoznačně logická pomůcka, se kterou by šlo udělat velmi elegantní řešení. Asi na to jdeme nějak špatně.


5. U řeky 10:45-11:05

  Někde v závěru první stovky si aspoň spravujeme náladu, když přijdeme, vidíme a odcházíme a aspoň trochu zlepšujeme postavení. Princip je jednoznačný - název šití je taky slušná nápověda. Moc hezká šifra a Pavla takové dává za chůze.


6. Osmisměrka u rybníka 23:24-23:58

  Dle množství světýlek a nápovědy po dvou hodinách usuzujeme, že asi drsná šifra. Nicméně za chvíli je hotovo, ono těžko posuzovat obtížnost, když je člověk někde kolem osmdesátého místa. Šifra je velmi elegantní a týmová, takové my rádi. Navíc je v lese dost krásných míst na luštění.


7. JZ roh skládky. 0:25-3:10

  Lahve se zvolna otáčí a kolem plotu se štosuje dav. Morzeovka! Padá jednoznačný návrh. Jen určit jak. Proměnných je příliš mnoho. Litráž, barva skla, typ špuntu, alkohol/bezalkohol, vratné/nevratné (když máme tu ekologii), zkusit vše zabere dost času. Je nám zima, kolem spousta lidí, prostředí krajně neinspirativní a nevyhovující, takže se rozhodujeme odejít na nějaké lepší místo. Volíme cestu na sever do Zboženska - jeví se logicky jako další směr postupu. Už cestou nám vychází jakýmsi sečtením písmen PRSTN-- ,bohužel pak to nesedí. Dojdeme až na klády v údolí. Honza se rozhoduje, že to PRSTN-- nemůže být náhoda a jde se podívat k Pršteneckému rybníku. Chvilku poté, co odejde, máme řešení: PRSTNEC. RYBNIK.
  Řešení nám unikalo i proto, jedna polovina týmu nepochopila co dělá druhá a myslela, že tato volba už byla odzkoušena při pokusu, kdy nám vyšlo PRSTN-- (tj. při sečítání písmen) a tuto možnost pokládala za slepou.
  Jasné jednoduché elegantní, nechápeme na co jsme tam ty dvě hodiny koukali (holt zas příliš proměnných). Voláme Pankrácovi, že jde dobře a ať na nás tam počká. Momentální mentální forma asi nic moc.


8. Prštnecký rybník 3:25-6:20

  Vrchol hry.
  Od legendární hráááze u Koliby nejlepší manuální šifra, co jsem u nás viděl. Máme nedostatek izolepy, nestejné petky, ale rozhodujeme se, že to musí jít i bez podpory (půjčování matroše) od ostatních týmů, natož pak bufetování v přilehlé popelnici plné zbytků plavidel (ekovýchova a ekopexeso se zjevně minuly účinkem podle počtu baterií v popelnici).

Loď Kofila
Hlavní konstruktér: Honza
Pomocný konstruktér: Vašek
Material support: Pavla a Hanka

Ver. 1.0 - 0,5l kofola spojená s 0,5l cocacoly ve středu motorek nahoře baterka. Cvičná plavba - katastrofa, plavidlo nedrží směr a točí směrem ke kofole.
Ver. 1.1 Přitížení jedné petky ani přídatné kůrové plováko-kormidlo na boku nepomáhají - vráceno do původního stavu. Jako úspěšná se ukáže změna náklonu a snížení ponoru motorku, loď jede rychleji.
Ver. 1.2 přidán půlmetrový kus rákosu pro kormidlování dvěma nitěmi. Plavidlo zkoušeno dole - opět bez úspěchu - moc zatáčí.
Ver. 1.3 stěžejní průlom, z rákosu vyrobeny dvě duté trubičky, kterými je vedena hřídel motorku. Ty jsou upevněny izolepou a stisknuty mezi petky aby se vyeliminovaly nestejné povrchy (vykousnutí u cocacloly) a kormidlo nemělo tendenci uhýbat. Loď je vyzkoušena, ale je jasné že od spodní hráze to nepůjde - přesun na boční hráz, kde trochu ubylo lidí (a min.75% úspěšných jede od tam). Doplutí na 3/4 vzdálenosti, pak je už baterka příliš slabá a navíc dochází nit.
Ver. 1.4 Hanka má naštěstí ještě jednu nit, takže se připravujeme na navázání ve vhodný moment. Navíc nás to už nebaví, tak tam zkusíme přidělat ještě jednu baterku. Plavidlo je ale moc těžké a nestabilní, takže se rychle otáčí dnem vzhůru
Ver. 1.5 V podstatě downgrade na verzi 1.3 s novou baterkou a optimalizovaným novým kormitelním rákosem (starý byl při poslední plavbě zlomen). Jedeme - za jemného kormidlování a pomoci všech členů - dva kormidlují nahoře, jeden jemně dolaďuje s botama v rybníku a čtvrtý navazuje nitě - získáváme další stanoviště.


9. Vysílač 6:54 -11:00

  Cestou trochu bloudíme, ale shodujeme se, že nějakých deset minut už nás nezabije. Na místě jsme jako 66. Nálada bojová, žádná ranní krize, škodolibě se díváme na spousty týmů okolo - no aspoň šance se někam posunout. Otáčíme balónek a čteme. Jako stěžejní se nám jeví 2 informace:
-Kódovaná tajenka - 26 polí abecedy nahoře, 8 polí tajenky dole.
-Morseovka - všechny složeniny z jednoho až čtyř slov jen přijít na princip a vhodně poskládat. Ostatní informace - devítípísmenné části + něco dole (to by mohlo být pro tu abecedu), informace z testu, záměna He za N + O (při vydýchání) příp. CO2, H2O, evidentní rychlík, různá související pole v rámci tabulek, dělení "plyn, pevná látka + brom jako výjimečný taky testujeme.
Končíme u zoufalých pokusů jako hledání propojení s rozvrhem (tabulka se mu podobá), či s jízdními řády vhodnými pro rychlík apod. a nakonec u spánku. Po vyzvednutí nápovědy se soustředíme na N, O příp. C, He a spol. ale je to opět k ničemu. V jedenáct se holky rozhodují proběhnout k nedalekému vodojemu, který se jeví pravděpodobně, ale po zralé úvaze se na to vybodneme a jedeme domů.


Po hře

  Hra se nám líbila, ale přišla nám už dost těžká. Těžko říct, na kolik to bylo způsobeno momentální formou, či neschopností uvažovat jako orgové. Každopádně za úkol s lodí klobouk dolů. A děkujeme.